Камъните в бъбреците са проблем, който води до рязко влошаване на състоянието и силни болки. Най-честите симптоми за наличие на камъни в отделителната система са:
.
Ако имате някои от тези симптоми е добре незабавно да се обърнете към личния си лекар, който да даде направление за уролог, нефролог или направо да посетите специалист. Ако имате особено силни симптоми на бъбречна криза не се колебайте да потърсите и спешна помощ.
Болката при бъбречна криза може да се усети на различни места, в зависимост от разположението на камъка в отделителната система. Болката може да е в долната част на гърба или на корема, отстрани на хълбока или по близо до слабините. Коликата се дължи на спазъм на гладката мускулатура в стената на пикочните пътища, която се опитва да изтласка камъка надолу по посока на пикочния мехур. Този спазъм повишава налягането в уринарния тракт. Бъбречната колика е остра и толкова силна, че не дава покой на болния. Характерно за човек с бъбречна криза е, че не може да си „намери място”, върти се в леглото, за да облекчи болката, сменя позите.
Какво да направите, ако бъбречната колика вече е преминала?
- ако сте изхвърлили камък с минимална болка, запазете конкремента и го занесете на вашия лекуващ лекар, за да го изпрати за химичен анализ, така ще се установи от кой вид са камъните Ви и със съответната подходяща диета ще може да ограничите образуването на нови такива
- ако спрете да уринирате или уринирате по-малко от обичайното въпреки, че приемате достатъчно течности
- при симптоми, като висока температура, втрисане, парене при уриниране, чувство за недовършена микция и други необичайни симптоми
Бъбречната колика може да е много опасна и дори да не Ви се случва за първи път трябва непременно да посетите своя уролог или нефролог, особено, ако имате намалена бъбречна функция или заболяване на имунната система.